Milanfon Mini Aplikace

MacOS Tipy

V tomto článku Vám dáme naše tipy na aplikace, utility a také nástroje či dokonce nastavení, které na naších Macích (tedy konkrétně Macboocích) rádi používáme, aby i vy jste věděli, jak Váš Mac používat na jeho plný potenciál. Náš problém se spoustou návodů pro Mac je, že jsou určeny spíše pro méně znaelé uživatele, ale my chctěli udělat něco, z čeho se i pokročilý uživatel může přiučit. Text zde je rozdělen dle jednotlivých témat.

Tento článek slouží primárně jako podpora k následujícímu videu:

Package Managery

Pokud nechcete všechno instalovat ručně, tak ideálně potřebujete Package Managera (jinak řečeno správce balíčků). to je utilita, která Vám dokáže nainstalovat, odinstalovat, spravovat verze a aktualizovat balíčky včetně jejich závislostí. Jedním příkazem tak dokážete nainstalovat program a nemusíte stahovat DMG soubory či package installery.

Homebrew

Nejrozšířenějším package managerem pro MacOS je právě Homebrew. Toho můžete nainstalovat tímto jednoduchým příkazem, který Vám poté dá přístup k příkazu brew:

/bin/bash -c "$(curl -fsSL https://raw.githubusercontent.com/Homebrew/install/HEAD/install.sh)"

Jeho výhodou je, že obsahuje bohatou databázi balíčků a případně umí tahat i z GitHubu.

MacPorts

Pokud používáte starší Intel Mac, nemusí být špatný ani package manager MacPorts, jehož předností je izolace jednotlivých balíčků a jejich závislostí. To samozřejmě znamená větší využití disku, ale zase se vyhnete případné nekompatibilitě knihoven a jiných závislostí. Jeho instalační manuál najdete zde:

Window/Tiling Management

Jestli jste přešli z Windowsu na Mac, tak si první věc, která Vám musela chybět byl Window Management, tedy to, že okna se Vám např. automaticky nehodí na půlku nebo čtvrtinu obrazovky, apod. Tohle sice přijde s další verzí Macu a to Sequoia, ale do té doby (a možná i potom) si budeme muset vystačit se softwarem 3. strany.

Window Management

Základním přístupem je tady tzv. Window Management, kterého lze dosáhnout přes různé poměrně jednoduché programy. 2, které za nás můžeme doporučit jsou následující. OneMenu navíc přidává i spoustu dalších funkcí, které se mohou hodit jako např. základní statistiky či režim čistění klávesnice.

Rectangle je navíc i dostupný přes brew:

brew install --cask rectangle

Tiling Management

Pokud však chcete jít o krok dál, tak můžete vyzkoušet také tzv. Tiling Management, který rozděluje Vaší plochu do dlaždic (tilů) a také využívá virtuální dekstopy na Macu jakožto prostory (spaces). Příkladem softwaru, který tohle nabízí je Yabai či Amethyst. Za nás doporučujeme právě Yabai.

Yabai pro svou správnou funkci jako první vyžaduje vypnout tzv. System Integrity Protection (neboli SIP), který se vypíná v rámci Recovery Modu Vašeho Macu. Jak toho dosáhnout je krásně popsáno na Wiki tohoto projektu. Dále stačí nainstalovat:

brew install koekeishiya/formulae/yabai

A držet se všech kroků, které jsou popsány v instalačním manuálu. Pro ovládání klávesnicí je poté také vhodné si nainstalovat utilitu SKHD, přes kterou jsou vytvořit klávesové bindingy právě pro Yabai jako například:

alt - m : yabai -m config layout bsp
alt - n : yabai -m config layout float

alt - left : yabai -m window --warp west
alt - right : yabai -m window --warp east
alt - up : yabai -m window --warp north
alt - down : yabai -m window --warp south

alt - h : yabai -m window --focus west
alt - l : yabai -m window --focus east
alt - j : yabai -m window --focus south
alt - k : yabai -m window --focus north

alt - v : yabai -m space --create
alt - c : yabai -m space --destroy

alt - w : yabai -m space --focus next
alt - q : yabai -m space --focus prev

shift + alt - h : yabai -m window --space prev
shift + alt - l : yabai -m window --space next
...

(součást skhdrc)

Správa Monitorů

Další ne úplně dobře dořešenou věcí na Macu je také správa monitorů. K tomuto můžeme doporučit utilitu BetterDisplay. Ta nabízí možnost managementu monitorů jako nastavení druhu zobrazení (zrcadlení, rozšíření, ...) či nastavení jako rozlišení, obnovovací frekvence, barevná profil, apod. V placené Pro verzi navíc umí třeba i zvýšit jas interního HDR displeje přes 100% či nabízí spoustu jiných vylepšení, které Vám ušetří spoustu času.

Či přes homebrew:

brew install --cask betterdisplay

Myš

No a když už tady hejtíme věci ohledně Macu, nemohlo Vám uniknout, že když k němu připojíte externí myš, tak je scrollování obráceně, ale když ho v nastavení otočíte, tak se Vám otočí i na touchpadu, což je neskutečně iritující. K tomu existuje krásné řešení v podobě programu MOS, který toto umožňuje nastavit tak, jak byste si intuitivně mysleli, že by mělo fungovat.

Případně je možné nainstalovat i přes brew.

brew install --cask mos

Spánek

Znáte to, stahujete něco, uploadujete ... možná renderujete, ale nechcete, aby u toho Vás MacBook usnul nebo zbytečně svítil. No k tomu právě slouží následující programy, které Vám dočasně umožní odložit spánek notebooku a zároveň udělat i třeba to, aby zůstal probuzený i pokud zavřete víko, takže nebude zbytečně svítit. K tomuto skvěle poslouží následující aplikace:

Obě jsou navíc dostupné i z Mac App Storu.

Monitoring

Občas se potřebujete podívat na využití zdrojů na Vašem Macu a co si budeme povídat, tak Activity Monitor není zrovna ta nejvíce responzivní aplikace. Tohle právě dokáže už jednou zmiňovaná aplikace OneMenu, případně pokud chcete něco více detailního tak Stats.

Samozřejmě zde také můžete:

brew install stats

Multimediální přehrávač

I přesto, že QuickTime je hezký přehrávač, tak nepodporuje zrovna moc formátů. Samozřejmě klasickým řešením podporující řadu formátů je VLC, ale pokud chcete něco bližšího Macu s velmi dobrou podporou formátů, tak za nás doporučujeme aplikaci IINA.

brew install --cask iina
brew install --cask vlc

Terminál

Podobně jako QuickTime i základní aplikace Terminál v Macu vypadá dobře, pokud na tom zrovna nepotřebujete dělat něco pokročilého. Proto radši doporučujeme následující alternativy.

Všechny jdou i přes brew.

Správa hesel

Ano, na Macu si můžete ukládat hesla a další tajné věci do "klíčenky", což je mimochodem super aplikace a od další verze Macu bude samostatná Passwords aplikace. Ovšem tohle je dobré jen pokud jste na Apple zařízení. Co když ale používáte i jiné systémy? Windows, Android, apod? No tak to musíte jít cestou password managera 3. strany.

My tady rádi používáme Bitwarden, který má tu výhodu, že jeho server si můžete sami hostovat a pokud se rozhodnete použít jejich servery, nabízí velmi příjemné ceny.

Diváci také silně doporučují KeePassXC, který nabízí podobné vlastnosti jako BitWarden.

Soukromí

Indikační LEDky a ukazatele použití mikrofonu či webkamery se stále dají obejít a tak pokud chcete mít trochu větší jistotu, že Vás nikdo nesleduje, tato aplikace Vám ji dá.

Propojení s Androidem

Jako špatní Appláci používáme Androidy a asi se shodneme, že nejlepší pro přenos souborů je stále USB. No ovšem oficiální Android File Transfer aplikace však již není dostupná. No jako alternativa se dá použít OpenMTP, který je dokonce lepší.

Google se teď hodně snaží tlačit jejich QuickShare, který je sice skvělý a funguje podobně jako třeba AirDrop, ale pro Mac zatím není oficiální aplikace. Ovšem nezoufejte, protože existuje neoficiální implementace a to NearDrop. I přesto, že by měla umět i odesílat soubory z Macu přes QuickShare, tak nám takhle funkce nešla a mohli jsme jen přijímat soubory. I tak to ale ulehčí život.

Defaultní nastavení

Mimo základních aplikací se také hodí udělat i nějaké základní nastavení, běžně skrze tzv. defaults. Možné hodnoty, které jdou změnit krásně popisuje následující stránka: